Košarica
Ponuda

Popusti se obračunavaju tek nakon potvrde narudžbe!

Besplatna dostava za narudžbe iznad 53 €.

Proizvodi u košarici će se automatski ukloniti prilikom odjave.

Fiksni tečaj konverzije: 1 EUR= 7,53450 'kn

Potrebno još za besplatnu dostavu

Prehrana za lijepu i zdravu kožu

Prehrana za lijepu i zdravu kožu

Koža je naš najveći organ, a njezina funkcija je mnogo važnija nego što možda mislimo.

Osim što nas štiti od vanjskih utjecaja, ona je također ogledalo našeg zdravlja. Kako prehrana može pomoći zdravlju kože?

Ako koža izgleda umorno, suha je i sklona nesavršenostima, to može biti znak da nešto u našem tijelu nije u ravnoteži te može biti povezano i s prehranom.

Koža se stalno obnavlja, a njezino zdravlje ovisi o tome što unosimo u organizam.

Kroz pravilnu prehranu, bogatu mikronutrijentima, možemo joj pomoći da ostane hidratizirana, elastična i otpornija na vanjske čimbenike poput sunca, zagađenja i stresa.

Neke namirnice mogu nahraniti i kožu poboljšati njezinu funkciju, dok druge mogu izazvati upale i prouzročiti neželjene posljedice poput akni, crvenila ili stvaranja prijevremenih bora.

Prehrana za zdravu kožu

Postoji nekoliko ključnih nutrijenata koji igraju glavnu ulogu u održavanju zdrave kože. Mikronutrijenti koji „čine čuda“ za kožu, odnosno prehrana za zdravu kožu uključuje:

  • Omega-3 masne kiseline: Ove masnoće reduciraju upalne procese u tijelu, pomažu u hidrataciji kože i smanjuju crvenilo. Riba poput lososa, orasi, lanene sjemenke i chia sjemenke bogati su izvor omega-3 masnih kiselina.

  • Vitamin C: Neophodan za proizvodnju kolagena, koji koži daje čvrstoću i elastičnost. Vitamin C također štiti kožu od slobodnih radikala koji mogu uzrokovati prijevremeno starenje. Nalazi se u citrusima, paprici, kiviju, brokuli...

  • Vitamin A: Pomaže u obnavljanju stanica kože i smanjenju proizvodnje sebuma. Mrkva, batat, špinat i jaja bogati su ovim vitaminom.

  • Vitamin E: Ovaj vitamin ima snažna antioksidativna svojstva i pomaže u zaštiti kože od oksidativnog stresa koji može ubrzati njezino starenje. Avokado, bademi, sjemenke suncokreta i tamna čokolada dobri su izvori vitamina E.

  • Cink: Ovaj mineral regulira proizvodnju sebuma i pomaže u procesu zacjeljivanja kože. Cink se nalazi u sjemenkama bundeve, orašastim plodovima, mahunarkama, mesu…

  • Probiotici: Mogu li probiotici poboljšati izgled kože? Znanost kaže da! Mikroorganizmi u crijevima igraju veliku ulogu u regulaciji upala i stresa, što direktno utječe na stanje kože. Pravilnim unosom probiotika kao dodatka prehrani, koža može postati hidratiziranija, elastičnija i sjajnija, a bore manje vidljive. Također mogu pomoći kod akni i problema s upalama kože, pa čak i ubrzati cijeljenje rana. 


Premda vam sigurno prvo ne bi palo na pamet da probiotici imaju veze s kožom, zdrava crijeva itekako igraju ulogu u njenom izgledu. 

Jogurt, kefir, kiseli krastavci, kiseli kupus, kimchi, miso pasta, tempeh i kombucha samo su neki primjeri namirnica koje se mogu uvesti u prehranu, a s obzirom na probiotička svojstva mogu pozitivno utjecati na zdravlje kože.


Hrana koja može naškoditi koži

Osim hrane koja je korisna za kožu, postoji i nekoliko namirnica koje mogu negativno utjecati na njezino zdravlje:

  • Mliječni proizvodi: Mnogi ljudi primjećuju da im mliječni proizvodi, poput mlijeka i sira, pogoršavaju akne. To je vjerojatno zbog povećane proizvodnje hormona i inzulina koji potiču lučenje sebuma. To ne znači  da ovu skupinu namirnica treba isključiti iz prehrane, već treba „osluškivati“ svoje tijelo ukoliko postoji neki “trigger” za lice.
  • Prerađeni ugljikohidrati i šećer: Pretjerana konzumacija namirnica poput bijelog kruha, kolača i slatkiša može uzrokovati povišeno izlučivanje inzulina u tijelu, što može povećati proizvodnju sebuma i pogoršati upalna stanja akni.
  • Pržena hrana i nezdrave masti: Koja hrana može uzrokovati akne? Pržena i brza hrana bogata trans masnim kiselinama može pojačati upalu u tijelu, što može negativno utjecati na stanje kože, posebno kod osoba sklonih aknama ili crvenilu.
  • Alkohol: Alkohol može izazvati dehidraciju, što može učiniti kožu suhom i sklonom iritacijama. Također može smanjiti učinkovitost zaštitne barijere kože, čineći je osjetljivijom na vanjske utjecaje.
  • Sol:  Višak soli u prehrani uz već mnoštvo zdravstvenih problema može uzrokovati i zadržavanje vode u tijelu, što može izazvati otečenost kože, osobito okoloočnog područja.


Sve se svodi na hormonalne promjene, upale i dehidraciju – to su tri glavna neprijatelja zdrave kože.

Kako prehranom održati kožu zdravom?

Prvo, važno je unositi što više svježeg voća, povrća, cjelovitih žitarica, orašastih plodova i poželjnih masnoća. Hrana bogata antioksidansima, vlaknima i zdravim, nezasićenim masnim kiselinama pomoći će koži da zadrži mladenački izgled. Uzimanje dovoljnih količina vode također je KLJUČNO za hidrataciju kože.

Također, ne zaboravite na probiotike – hrana poput jogurta i kiselog kupusa pomaže u održavanju ravnoteže crijevne flore, što može utjecati na smanjenje upala na koži.

I naravno, ponekad je potrebna dodatna podrška u obliku dodataka prehrani koji ciljano djeluju na zdravlje kože.


Dodaci prehrani za zdravu kožu

Za osobe koje žele podržati zdravlje svoje kože iznutra, dodaci prehrani poput Clear Skin i Plumped-Up Skin od Novexperta mogu biti od pomoći.

Clear Skin je dodatak prehrani koji pomaže u smanjenju nesavršenosti kože, poput akni i viška sebuma. Ovaj proizvod sadrži cink, biljne ekstrakte poput čička i koprive, te silimarin i ekstrakt grožđa koji imaju protuupalna i antioksidativna svojstva.

 

Čičak i kopriva pomažu u smanjenju upala i uravnotežuju proizvodnju sebuma, dok silimarin štiti kožu od slobodnih radikala i pomaže u obnovi stanica.

Ekstrakt grožđa djeluje kao prirodni antioksidans koji štiti kožu od oštećenja uzrokovanih okolišnim stresovima. Klinička ispitivanja pokazala su smanjenje proizvodnje sebuma za 67 % i smanjenje kliničkih znakova akni za 47 %, što Clear Skin čini učinkovitim rješenjem za kožu sklonu nesavršenostima.

Kako ojačati kožu? 

Za kožu koja traži dodatnu hidrataciju i elastičnost, Plumped-Up Skin nudi snažnu podršku. Ovaj dodatak s hijaluronskom kiselinom, resveratrolom, kvercetinom i sušnim ekstraktom grožđa pomaže obnoviti čvrstoću, elastičnost i hidrataciju kože.

 

Resveratrol i kvercetin djeluju kao snažni antioksidansi koji štite kožu od oksidativnog stresa i smanjuju znakove starenja, dok suhi ekstrakt grožđa dodatno poboljšava cirkulaciju i hidrataciju kože. 

Klinička istraživanja pokazala su da 39 % korisnika vidi poboljšanje u boji kože i tenu, a 25 % smanjenje bora nakon 8 tjedana redovite primjene.

Ponovimo, koža je ogledalo  našeg unutarnjeg zdravlja, a pravilna prehrana bogata vitaminima, mineralima i antioksidansima može značajno doprinijeti njezinoj ljepoti i zdravlju.

Mikronutrijenti poput vitamina C, E, A, cinka, omega-3 masnih kiselina, probiotika te biljni ekstrakti poput čička, koprive i grožđa igraju ključnu ulogu u održavanju zdrave kože. 

Za one koji žele dodatnu potporu, proizvodi poput Clear Skin i Plumped-Up Skin nude ciljana rješenja koja djeluju iznutra prema van, smanjujući nesavršenosti, bore i poboljšavaju hidrataciju i elastičnost kože. 

Uz pravilnu prehranu i odgovarajuće dodatke prehrani, koža može izgledati zdravo, blistavo i mladenački...


autorica članka: Lucija Drobac, mag.nutr.

 

Literatura

Cao C, Xiao Z, Wu Y, Ge C. Diet and Skin Aging-From the Perspective of Food Nutrition (2020) Nutrients 12 (3), 870. doi: 10.3390/nu12030870.

Gao T, Wang X, Li Y, Ren F (2023) The Role of Probiotics in Skin Health and Related Gut-Skin Axis: A Review. Nutrients 15 (14), 3123. doi: 10.3390/nu15143123. PMID: 37513540; PMCID: PMC10385652.

Muzumdar S, Ferenczi K (2021) Nutrition and youthful skin. Clin Dermatol 39 (5), 796-808. doi: 10.1016/j.clindermatol.2021.05.007.

Ryguła I, Pikiewicz W, Kaminiów K (2024) Impact of Diet and Nutrition in Patients with Acne Vulgaris. Nutrients 16 (10), 1476. doi: 10.3390/nu16101476.